Libri i Pesë Unazave

nga Miyamoto Musashi

800 L

Categories: SKU: 9789928265760

Një nga tekstet më të sakta të kulturës aziatike, për artin e sofistikuar të betejës dhe triumfit.

Kur samuraji i pamposhtshëm, Miyamoto Musashi, shkroi në vitin 1643 për studentët e tij dhe samurajit e ardhshëm, ‘Librin e Pesë Unazave’, një manifest për aftësinë e luftimit me shpatë, strategjinë dhe fitoren, ai krijoi një nga tekstet më gjithëpërfshirëse dhe të sakta për të menduar në mënyrë strategjike.

Musashi ofron këshilla të përjetshme për mposhtjen e armikut, kapjen në befasi të kundërshtarit, krijimin e konfuzionit dhe teknika të tjera për të nënshtruar sulmuesin, që do të gjejnë jehonë tek artistët marcialë dhe te kushdo që dëshiron të menaxhojë me mjeshtëri konfliktet. Për Musashi-n, artet marciale ishin mjeshtëri e mendjes, jo thjesht aftësi teknike, dhe pikërisht kjo rrugë drejt mjeshtërisë është thelbi këtij libri.

Këtu do të gjesh parimet e vërteta që duhen për të fituar në arte marciale dhe në betejë, të cilat Musashi i fitoi nga përvoja, vëzhgimet dhe arsyeja e tij.

Kopertina:

E butë

Faqe:

128

Përkthyes:

Arben Shehu

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Libri i Pesë Unazave”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top