Gjinj dhe vezë

nga Mieko Kawakami

1500 L

Categories: SKU: 9789928391131

Historia e tre grave, shkruar nga një shkrimtare që vlerësohet prej Haruki Murakami-t si romancierja bashkëkohore më e rëndësishme e Japonisë, FITUESE E ÇMIMIT AKUTAGAWA.

Kawakami ka sfiduar çdo paragjykim për rrëfimin dhe stilin e prozës, ka përzierë satirën me thellësinë përfshirëse emocionale dhe sot është një nga shkrimtaret më të rëndësishme e të shitura të Japonisë. Ajo u shfaq në skenën kulturore fillimisht si muzikante, më pas si poete dhe blogere e njohur, ndërsa tani është romanciere, fituese e disa çmimeve.
Gjinj dhe vezë paraqet një portret të gruas moderne në Japoni dhe tregon rrugëtimet intime të tre grave, teksa përballen me shtypjen dhe pasiguritë e tyre, për të gjetur paqe dhe të ardhme që mund ta quajnë vërtet të tyren.
Tregon historinë e tre grave: tridhjetëvjeçares Natsu, motrës së saj më të madhe, Makiko, dhe vajzës së Makiko-s, Midoriko. Makiko ka udhëtuar për në Tokio, në kërkim të një operacioni të pakushtueshëm gjoksi. Ajo shoqërohet nga Midoriko, e cila së fundmi është bërë më e heshtur dhe e ka të vështirë të shprehë presionet e paqarta dhe të papërballueshme që lidhjen me rritjen. Heshtja e saj shërben si katalizator për secilën grua që t’u bëjë ballë frikërave dhe shqetësimeve që ka.
Dhjetë vite më vonë, në një tjetër ditë të nxehtë vere, Natsu, gjatë një udhëtimi drejt vendlindjes, lufton me identitetin e saj të paqartë, ndërsa përballet me ankthin që po plaket e vetmuar dhe pa fëmijë.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Gjinj dhe vezë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top