Arti i të jetuarit

700 L

Categories: , SKU: 9789928265432

“Një thesar këshillash përjetësisht aktuale. I urtë si një gjysh, praktik si Tao.”
—Jack Kornfield, autor i “Një Udhë me Zemër”

“Mesazhi i Epiktetit është po aq jetik sot sa mot e jetë.”
—Jacob Needleman, autor i “Zemra e Filozofisë”

Epikteti lindi skllav rreth vitit 55 e.s në zgjatimet lindore të Perandorisë Romake. Kur u lirua nga skllavëria, ai themeloi një shkollë të filozofisë stoike me shumë influencë, që theksonte se qeniet njerëzore nuk mund të kenë jetën nën kontroll, në dorën e tyre është vetëm përgjigja ndaj saj. Duke vënë në jetë 93 instruksione origjinalë, të mençur dhe të mprehtë që përbëjnë Artin e të Jetuarit, lexuesit mësojnë si të përballojnë me sukses sfidat e jetës së përditshme dhe si të kapërcejnë me dinjitet humbjet dhe zhgënjimet e pashmangshme të jetës.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Arti i të jetuarit”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top