Letra nga një stoik (vol. 1)

1000 L

Categories: SKU: 9789928265579

Lucius Annaeus Seneca (4 p.l.k. – 65 l.k.) është një nga filozofët më të njohur romakë. Ai pati rol të rëndësishëm në udhëheqjen e Perandorisë Romake nën sundimin e perandorit Nero. Seneca e mësoi që në moshë të vogël me parimet e tij stoike. Më vonë gjatë jetës, ai shkroi Epistulae Morales ad Lucilium, ose Letra nga një stoik, ku i detajon plotësisht këto parime.

Letrat e Seneca-s janë si një ditar, ose një manual meditimesh filozofike. Shpeshherë ato nisin me vëzhgime për jetën e përditshme dhe trajtojnë shumë tema tradicionale të filozofisë stoike, si për shembull shpërfillja e vdekjes, vlera e miqësisë, dhe virtyti si e mira supreme.

Në këtë botim kemi sjellë 65 letra nga 124 të tilla që janë shkruar, ndaj e kemi quajtur pjesa e parë, dhe do të vijohet nga një vëllim i dytë me 59 letrat e mbetura.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Letra nga një stoik (vol. 1)”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top