Zgjedhja

nga Edith Eger

1400 L

Categories: SKU: 9789951817424

Libri “Zgjedhja” i autores Edith Eger është një memoar personal që tregon historinë e jetës së saj, si dhe çfarë ka mësuar nga përvoja e saj si viktimë e Holokaustit. Gjithashtu, ajo ofron këshilla dhe mësime të mëdha për të ndihmuar lexuesit të zgjedhin një jetë të lumtur dhe të mbijetuarit nga sfidat dhe traumave të vështira.

Edith Eger ishte një adoleshente kur u arrestua nga gjermanët dhe u dërgua në kampin e përqendrimit në Auschwitz në Poloni. Ajo u vu nën shumë vuajtje, por arriti të mbijetonte dhe u çlirua nga kampi në vitin 1945. Pas lirimit të saj, Eger emigroi në Shtetet e Bashkuara dhe u bë një psikologe e njohur, duke punuar në fushën e terapisë për traumat e mëdha dhe çështjet psikologjike.

Libri “Zgjedhja” përmban shumë pjesë emocionuese nga jeta e Edith Eger, duke përfshirë vuajtjet e saj në kampin e përqendrimit, si dhe historitë e njerëzve që ajo ka ndihmuar në karrierën e saj si psikologe. Ajo ofron një ndriçim të fortë në lidhje me sfidat që ajo ka përballur në jetën e saj dhe si ajo ka mësuar të zgjedhë të jetë lumtur, duke iu përgjigjur kujtesës së saj të dhimbshme me kujtimet e saj të ëmbla.

Në libër, Eger përshkruan edhe teknikat e saj të terapisë dhe jep këshilla për të ndihmuar lexuesit të zgjedhin të jenë të lumtur, të përmbahen nga stresi dhe të përballen me sfidat e vështira të jetës. Për shembull, ajo thotë se zgjedhja jonë më e rëndësishme është si t’i përgjigjemi sfidave të jetës dhe se duhet të pranojmë përgjegjësinë personale për vendimet tona në jetë.

Në përgjithësi, “Zgjedhja” është një libër emocionues dhe frymëzues që ofron një perspektivë të fortë në lidhje me çështjet psikologjike dhe sfidat e jetës. Ajo sjell këshilla praktike dhe mësime që mund të ndihmojnë lexuesit të jenë të lumtur dhe të jetës në një mënyrë që u përshtatet më së miri.

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

388

Përkthyes:

Valbona Nathanaili

Botues

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Zgjedhja”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top