Katër mijë javë: Menaxhimi i kohës për vdekatarët

nga Oliver Burkeman

1200 L

Categories: , SKU: 9789951846127

Pavarësisht se po fillojmë biznesin tonë, duke u përpjekur të shkruajmë një roman gjatë pushimit tonë të drekës ose po shohim një grumbull afatesh, ndërsa po planifikojmë një pushim, ne jemi të fiksuar pas zgjatjes së listave tona të detyrave, inbokseve të tejmbushura, ekuilibrit të jetës dhe luftës së pandërprerë kundër shpërqendrimit. Ne jemi të mbytur me këshilla për t’u bërë më produktivë dhe efikasë, si dhe hamendje për të optimizuar ditët tona. Por teknika të tilla shpesh përfundojnë duke i përkeqësuar gjërat. Ndjenja e ankthit bëhet më intensive, dhe megjithatë pjesët më kuptimplota të jetës duket se shtrihen përtej horizontit. Megjithatë ne rrallë bëjmë lidhjen midis betejave tona të përditshme me kohën dhe problemit përfundimtar të menaxhimit të kohës: sfida është se si të përdorim më së miri katër mijë javët tona, gjatësinë mesatare të jetës njerëzore.

Duke u mbështetur në njohuritë e filozofëve, psikologëve dhe mësuesve shpirtërorë të lashtë dhe bashkëkohorë, Oliver Burkeman jep një udhëzues argëtues, plot humor, praktik dhe përfundimisht të thellë për menaxhimin e kohës. Duke refuzuar obsesionin e kotë modern me “”bërjen e gjithçkaje””, “Katër mijë javë” i prezanton lexuesit mjetet për të ndërtuar një jetë kuptimplotë duke përqafuar fundin, duke treguar se shumë nga mënyrat që kemi për të shfrytëzuar kohën janë të padobishme dhe nuk janë vërtet të pashmangshme dhe të pandryshueshme, ndaj si individë dhe si shoqëri mund t’i bëjmë gjërat ndryshe.”

Botues

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Katër mijë javë: Menaxhimi i kohës për vdekatarët”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top