Koloneli Shaber

550 L

Categories: SKU: 9780201379624

Koloneli Chabert mendohet se është vrarë në fushën e nderit në një nga betejat e Napoleonit. Teksa ka humbur kujtesën e tij, ai kaloi një vit në një azil.

Romani fillon kur kthehet në Paris, në jetën që kishte lënë pas tij, vetëm për të zbuluar se, në mungesë të tij, jeta e tij – familja e tij, shoqëria e tij, identiteti i tij – kanë ndryshuar.

Napoleoni është rrëzuar, aristokracia është kthyer në pushtet, sikur revolucioni të mos kishte ndodhur kurrë.

Gruaja e tij, duke besuar se ai ishte i vdekur, u martua me me një aristokrat. Të tmerruar për shkak se ajo pretendon se ajo e njeh atë dhe e sëmurë nga një shoqëri që nuk i njeh meritat e mëparshme, Chabert premton të rifitojë paratë dhe reputacionin e tij

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

93

Përkthyes:

Arianit Zoto

Botues

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Koloneli Shaber”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top