Vjeshta e Patriarkut

“Vjeshta e Patriarkut”, një nga veprat më të ndërlikuara dhe ambicioze të Gabriel García Márquez, është rrëfimi brilant i një tirani karaibian dhe abuzimit me pushtetin.
Përktheu nga origjinali Mira Meksi

2000 L

Categories: , , SKU: 9789928354877

Nga bamirësia te mashtrimi, nga dashamirësia te dhuna, nga frika prej Zotit te mizoria ekstreme, diktatori te “Vjeshta e Patriarkut” mishëron më të mirën dhe më të keqen e natyrës njerëzore. Gabriel García Márquez, mjeshtri i famshëm i realizmit magjik, portretizon gjallërisht tiranin që po jep shpirt, të burgosur në diktaturën e tij. Me një stil novator, ëndërrimtar dhe të mbushur me përshkrime simbolike, ky roman e çon lexuesin në një botë që është njëherazi fantastike dhe e vërtetë.

“Madhështor… I shkëlqyer… një portret mahnitës i arketipit, i tiranit fashist patologjik. Garcia Márquez është po aq vigan sa Melville dhe Dostoyevsky.”
— New York Times Book Review

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Vjeshta e Patriarkut”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top