Kalorësit e shiut

nga Sadik Bejko

2000 L

Categories: SKU: 9789928354181

“Nuk është e vështirë të dallosh vargjet e ngrohta, plot mendime, që kanë gjithmonë një rrjedhë të vetvetishme, të Sadik Bejkos… Dhe jam i bindur se nuk e ekzagjeroj aspak po të përmend se shumë vjersha të Sadik Bejkos (…) janë në nivelin e mirë të poezisë sonë në plan nacional”.
Ismail Kadare
Nga “Fjala në Konferencën Kombëtare
të Talenteve të Reja”, 25.02.1970.

 

“Libri Perëndim me pak natë është ogur i mbarë jo vetëm për poetin. Së pari, çel horizonte të reja dhe, le ta themi, pasuron poezinë shqipe me forma teknike. Së dyti, ai thua se dëshiron të na bindë se fjala shqipe mund të bëjë mrekullira në dorën e mjeshtrit; se ajo nuk del deri në Majë të Tomorit, as zdirgjet vetëm në Fushën e Mëllenjave, por shkon tutje”.
Ali Podrimja

 

“…Poezi që reflekton tej brezit. Energjia shkrimore e poetit përgjatë viteve ’90, me këtë rast, artikulohet si refleks i përplotësuar me prirje sintetizimi të përvojës jetësore, filozofike. Potencë krijuese… që synon dhe arrin artikulimin e një vizioni mbi qenien si univers, si rrjedhë dhe komunikim i përhershëm, i pakëputur; si projekt mes jetës, përjetësisë, kalueshmërisë”.
Prof. Ali Aliu

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Kalorësit e shiut”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top