Për dashurinë dhe demonë të tjerë

Gabriel García Márquez

Përktheu nga origjinali Erion Karabolli

[dt_divider style=”thin” /][dt_gap height=”10″ /]

“Një vepër krejt magjepsëse dhe e mprehtë … García Márquez ruan një zë energjik dhe të jashtëzakonshëm, si dhe penën e një engjëlli.”

—Los Angeles Times Book Review

1000 L

Categories: , SKU: 9789928261106

Kur një doktoreshë shfaqet në pragun e derës së markezit të Kasaldueros dhe parashikon një sëmundje tërbimi në qytetin e tyre port në Kolumbi, ai i shpërfill pretendimet e saj – deri në momentin kur dëgjon se vajza e tij e vogël, Sierva Maria, ishte një nga katër personat e kafshuar prej një qeni të tërbuar dhe e vetmja që kishte mbijetuar.

Sierva Maria duket krejt e padëmtuar – por, ndërsa thashethemet për sëmundjen e tërbimit përhapen, markezi dhe gruaja e tij, habiten me shëndetin e saj që vijonte të ishte mirë. Në një qytet të mbërthyer nga supersticioni, nuk do të kalojë shumë kohë derisa ata apo kushdo tjetër, ta shohin mbijetesën e saj si të pushtuar nga djalli dhe fuqitë e saj të mbinatyrshme, si shkaktaret e fatkeqësive të qytetit. Vetëm një prift i ri në moshë, i ngarkuar me detyrën për të përzënë shpirtin e keq, kupton shëndetin e mirë të vajzës. Por a mund ta bindë ai qytetin se nuk është vajza ajo që ka nevojë për shërim?

[dt_divider style=”thin” /][dt_gap height=”10″ /]

“I shkëlqyer dhe një lexim intensiv.”

—Time Out

“Njëkohësisht nostalgjik dhe satirik, një fabul brilante.”

—Sunday Times

“Një kryevepër e dhembshme, e mprehtë dhe e paharrueshme.”

—Daily Telegraph

“Një arritje e shkëlqyer dhe prekëse.”

—The New York Times Book Review

“Magjepsës … Evokon ndjenjën e qytetërimit, ndërsa gama e emocioneve, që nga komikja e deri te mistikja, paraqet një arritje që rrallëherë gjendet në letërsi.”

—The Boston Globe

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Për dashurinë dhe demonë të tjerë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top