Dritë që vjen nga humnera

Drita Çomo

700 L

Categories:

Drita Çomo lindi më 19 mars 1958.

Më 1960, nëna, Liri Berishova, një nga udhëheqëset e Rinisë gjatë Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare e për disa vjet anëtare e Byrosë Politike dhe babai, Maqo Çomo, udhëheqës partizan e më vonë Ministër i Bujqësisë, u dënuan si “revizionistë“, “armiq të Partisë e të popullit“ dhe për 30 vjet u persekutuan egërsisht në burgje e internime nga diktatura komuniste.

Kur u dënuan prindërit, Drita ishte 2 vjeç – jetoi në ankthin e diktaturës e të kancerit.

Vdiq më 19 shkurt 1981.

Ditarin dhe vjershat, Drita i shkroi për vete, pa mendur se një ditë do të botoheshin – pra, pa kujdesin e autorit që i përgatit shkrimet e tij për publikim.

Drita nuk mund të shkruante haptas për të vërtetat e hidhura. Me anë të shënimeve në fund të faqeve jemi përpjekur të plotësojmë kuadrin tragjik. Këto shënime janë të nënës së Dritës, zonjës Liri Belishova.

Ditari dhe poezitë botohen jo të plotë.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Dritë që vjen nga humnera”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top