Si vdesin demokracitë

nga Steven Levitsky, Daniel Ziblatt

1200 L

Categories: SKU: 9789951721561

Të tre hapat e mësipërm janë vënë re në mbarë botën – jo vetëm në rastin e zgjedhjes së Donald Trump – dhe të gjithë duhet të kuptojmë se si mund t’i ndalojmë. Në librin “Si vdesin demokracitë”, profesorët e universitetit të Harvardit, Steven Levitsky dhe Daniel Ziblatt paraqesin disa leksione të shkëlqyera, nxjerrë nga historia, që hedhin dritë në shkërmoqjen e regjimeve përgjatë shekujve njëzet dhe njëzet e një.

Këto leksione përmbajnë një analizë alarmuese se si përmbysen demokracitë në ditët e sotme dhe shërbejnë si udhërrëfyes për qeveritë, partitë politike dhe individët, se si t’i riparojnë dhe fuqizojnë kur janë nën kërcënim.

Historia nuk përsërit vetveten. Por ne mund të mbrojmë demokracinë ku jetojmë duke mësuar leksionet e saj, përpara se të jetë shumë vonë.

 

Komente mbi librin

“Kushdo që është i shqetësuar për të ardhmen e demokracisë duhet ta lexojë këtë libër të përmbledhur dhe të kuptueshëm. Kushdo që nuk është i shqetësuar, domosdoshmërisht duhet ta lexojë.”

Daron Acemoglu, bashkautor në librin “Pse dështojnë kombet”

“Autorëve u detyrohemi një mal me falenderime, që të kuptuarit e tyre të thellë e kanë përdorur për të analizuar një çështje të rëndësishme politike të ditës.”

Francis Fukuyama, autori i librit “Rendi politik dhe shthurja politike”

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

334

Përkthyes:

Valbona Nathanaili

Botues

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Si vdesin demokracitë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm

Title

Go to Top